23 grudnia 2020
Ferdynand Ruszczyc, Bajka zimowa
W tym odcinku pozwalamy by oczarowała nas Bajka zimowa - obraz jednego z najwybitniejszych artystów Młodej Polski, Ferdynanda Ruszczyca. Praca powstała w 1904 roku i umiejętnie łączy w sobie cechy secesji i symbolizmu. Obraz obecnie znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
17 grudnia 2020
Pudełko po czekoladkach Franboli
W tym odcinku spacerujemy po przedwojennej Warszawie, między ulicą Śnieżną na Pradze a Marszałkowską. Mamy ze sobą pudełko po czekoladkach firmy Franboli ze zbiorów Muzeum Warszawy. Odwiedzając miejsca, w których mieściła się fabryka i sklep zastanawiamy się jak smakowały cukry i czekoladki Franboli – czy były tak dobre jak te od Wedla?
9 grudnia 2020
Czy tu straszy? – Muzeum Zamek Górków w Szamotułach
W tym odcinku przekonamy się jak to jest być przepiękną, dobrze urodzoną dziedziczką fortuny w XVI wieku i jak to się skończyło dla Halszki Ostrogskiej. Odwiedzimy jedną z najważniejszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce, w której obecnie mieści się Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.
4 grudnia 2020
Muzeum w pandemii
W tym odcinku przyglądamy się działalności muzeów podczas pandemii. Jak w ostatnich miesiącach zmieniła się prezentacja wystaw stałych i organizacja ekspozycji czasowych? Jak wygląda ich promocja w pandemicznej rzeczywistości? Czy muzea na dobre rozgościły się w mediach społecznościowych? Jakie są wady i zalety kontaktu z kulturą przez ekran komputera?
24 listopada 2020
Maria Dulębianka, Portret Marii Konopnickiej
W tym odcinku uważnie przyglądamy się portretowi Marii Konopnickiej pędzla Marii Dulębianki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Patrząc w zamyślone oczy poetki zastanowimy się na relacją, która łączyła portretowana i portretującą, a która po ponad 100 latach wciąż budzi wiele emocji i polaryzuje społeczeństwo. Jak znajomość z Konopnicką wpłynęła na artystyczną twórczość Dulębianki?
17 listopada 2020
Czy to bajka czy nie bajka – Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
W tym odcinku przyjrzymy się biografii pisarki, która zgrabnie wymyka się stereotypom i schematom. Odwiedzimy XVIII-wieczny dworek na Podkarpaciu, który od 1903 roku był domem Marii Konopnickiej. Od ponad 60 lat swoją siedzibę ma tu Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, największe muzeum biograficzne w Polsce.
10 listopada 2020
Szpece od rogalów, echt pipole, tej! – Rogalowe Muzeum Poznania
W tym odcinku przekonamy się, że historię można poznawać także poprzez smak. Lokalne produkty to ważna część kultury i tradycji, tworząca tożsamość danej społeczności. Rogalowe Muzeum Poznania, bohater tego odcinka, opowiada historię miasta poprzez doświadczenia – gwarę i aktywne uczestnictwo w procesie wypieku rogali świętomarcińskich – certyfikowanego produktu regionalnego, od 150 lat wpisanego w dzieje Poznania.
24 września 2020
To będzie ładna pamiątka – małopolskie, śląskie
W tym odcinku odwiedzimy południe Polski. Wybierzemy się na spacer w przeszłość po Krynicy- Zdroju, podczas którego spotkamy artystę-prymitywistę Nikifora Krynickiego. Z Krynicy udamy się do Krakowa, by w galerii sztuki z widokiem na krakowski rynek porozmawiać o rynku sztuki w Polsce. W olśniewającym zamku w Pszczynie spotkamy jedną z najpiękniejszych kobiet swoich czasów – księżną Daisy. A w muzeum w Olkuszu poszukamy odpowiedzi na pytanie dlaczego Władysława Wołkowskiego nazywa się Michałem Aniołem Wikliny.
14 września 2020
Po sąsiedzku – pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie
W tym odcinku wyruszamy na północ Polski. Odwiedzimy XVIII-wieczny dworek na Pomorzu, w którym urodził się Józef Wybicki, a którego dziś dogląda chyba jedyny w Polsce pies-muzealnik. Zajrzymy do muzeum, które opowiada dwa artystyczne życiorysy połączone, mimo różnicy pokoleń, architektoniczną pasją. W poszukiwaniu polskiej tolerancji udamy się na spacer pomiędzy olenderskimi zagrodami w parku etnograficznym w Wielkiej Nieszawce. A dzięki eskpozycji w zameczku rodu Dohnów w Morągu przeniesiemy się do XVII-wiecznych Niderlandów.
28 sierpnia 2020
Ziarenka prawdy – podlaskie, podkarpackie, lubelskie
W tym odcinku odwiedzimy cztery miejsca na wschodzie Polski. Monaster położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej, który skrywa nowoczesne muzeum ikon. Wielką synagogę w Tykocinie – centrum życia jednej z najliczniejszych gmin żydowskich. Z kolorowych tafli szkła spróbujemy odczytać fragmenty historii Krosna, a pałac w Kozłówce odkryje przez nami losy rodu Zamoyskich. Poszukamy ziarenek prawdy w legendach wpisanych na stałe w historie tych miejsc.
19 sierpnia 2020
Życiorysy i wspomnienia – wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie
W tym odcinku powspominamy historię ostatnich 100 lat. Za przewodnik posłużą nam życiorysy i wspomnienia postaci, które tę historię tworzyły: leszczyńskich muzealników, którzy z niczego zbudowali unikatową kolekcję sztuki, rzeźbiarza, który był uczestnikiem przełomowych wydarzeń swojej epoki oraz generała śmierci, który doszczętnie zniszczył Kostrzyn. Udamy się też w sentymentalną podróż wąskotorową kolejką po Pomorzu Zachodnim.
11 sierpnia 2020
Bez kompleksów – opolskie i dolnośląskie
W tym odcinku przyjrzymy się wybornej restauracji, w której wcale nie chodzi o jedzenie. Dowiemy się jak pewna niezdarna chłopka stała się bohaterką najstarszego zdania w języku polskim spisanego ponad 750 lat temu w cysterskim klasztorze. Zajrzymy do warsztatu śląskiego Rembrandta. Odwiedzimy podziemne uzdrowisko w kopalni, w której wydobywano w ścisłej tajemnicy promieniotwórczy uran. A na śląskim Wawelu poszukamy granicy między pewnością siebie a pychą.
24 lipca 2020
Ani słowa o malarstwie – mazowieckie, świętokrzyskie, łódzkie
W tym odcinku między gablotkami oprowadzą nas Hetman Kolekcjonerów Polskich Jerzy Dunin-Borkowski i Noblista - Henryk Sienkiewicz. Przejdziemy obok rozgrzanych do 1450 °C pieców porcelanowych w Ćmielowie, odwiedzimy ulubione miejsce Józefa Brandta – park w Orońsku, który zaskakuje spacerowiczów jak żaden inny. Zajrzymy też do jedynego w Polsce Muzeum Małego Miasta.