28 listopada 2021
Przyspieszamy – Muzeum Mazowieckie w Płocku
W tym odcinku zachwycamy się wnętrzami, z których nie chce się wychodzić, takimi o których mówi się "wnętrza z duszą". Nie ma w nich przypadku, dopieszczony jest najmniejszy szczegół. Ten świat pięknych przedmiotów to Muzeum Mazowieckie w Płocku – najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Niedawno do jego słynnej kolekcji sztuki secesji dołączyła wystawa art déco – teraz razem opowiadają o historii przełomu wieków i szalonych lat 20. i 30.
15 listopada 2021
Wojciech Kossak, Piłsudski na Kasztance
W tym odcinku głównym bohaterem nie jest ani portretowany Józef Piłsudski – jedna z najważniejszych postaci w historii Polski XX w., ani portretujący Wojciech Kossak – czołowy polski batalista i niezrównany portrecista koni. Na pierwszym planie są miłość i sukces. Ona roztapiająca nawet najtwardsze serca, on wyczekany i napawający nadzieją.
31 października 2021
Magnes – Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu
W tym odcinku moc strzeżonej przez lata tajemnicy przyciąga nas do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Przechodząc przez kolejne sale i rozszyfrowując zagadki, odkrywamy polski rozdział historii Enigmy, który można by zatytułować „Międzynarodowy sukces poznańskich matematyków”.
13 października 2021
El Greco, Ekstaza św. Franciszka
W tym odcinku historia jednego z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach – Ekstazy św. Franciszka autorstwa El Greca z ok. 1578, z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Historia zza muzealnych kulis w pięciu aktach, pełna niedomówień i wymownego milczenia. Na szczęście z happy endem choć to wcale nie było takie oczywiste.
19 września 2021
Drogi Józiu! – Pawilon Józefa Czapskiego
W tym odcinku zaglądamy za śnieżnobiałą fasadę Pawilonu Józefa Czapskiego (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) i sprawdzamy czy 600 m² to wystarczająco by pomieścić przebogaty życiorys człowieka, który pełnił w życiu wiele ról, a każda z nich była i jest nie tylko interesująca, ale przede wszystkim ważna.
2 września 2021
Magdalena Abakanowicz, Abakan żółty
W tym odcinku stajemy przed wyzwaniem! Pośród sizalowych włókien, z których Magdalena Abakanowicz w 1967 roku utkała Abakan żółty (obecnie w kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu) szukamy odpowiedzi na pytanie: czym on właściwie jest. Pomaga nam w tym historia powstania abakanów, zapis wrażeń z wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu i wiedza eksperta: czy abakany się pierze?
21 sierpnia 2021
Sentymenty – Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie
W tym odcinku przekonujemy się jak dużą moc mają wspomnienia z dzieciństwa. W sentymentalną podróż, na styk kultur zabiera nas brodacz bez brody Władysław Jagiełło. To dzięki niemu w Lublinie oglądać można jedno z najpiękniejszych spotkań dwóch tradycji, Wschodu i Zachodu - Kaplicę Trójcy Świętej, która jest częścią Muzeum Narodowego w Lublinie.
24 lipca 2021
Rozmowy o muzeach – rok podcastu
W tym odcinku świętujemy 1. rok Gablotek i to w doborowym towarzystwie! Trzy wyjątkowe kobiety, które rewelacyjnie opowiadają o sztuce: Alicja Francikowska, Emiliana Konopka i Joanna Żelazińska, z okazji urodzin podcastu opowiedzą o… muzeach! O muzeach w pandemii, o tym co można poprawić w polskich muzeach, o swoich muzealnych wspomnieniach i ulubieńcach.
17 lipca 2021
Nić – Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie
W tym odcinku przemykamy pomiędzy pofabrycznymi budynkami Żyrardowa – polskiej stolicy lnu. Dochodzimy do Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Mimo, że maszyny stojące w środku, już od dawna nie pracują, to muzeum tka nić, która nierozerwalnie łączy przeszłość z przyszłością.
29 czerwca 2021
Pokaż mi swój dom, a powiem ci kim jesteś – Muzeum Sopotu
W tym odcinku robimy sobie mini wakacje. Jesteśmy nad Bałtykiem, w Zoppocie, jednym z najmodniejszych kurortów niemieckiej riwiery. Odwiedzamy rodzinę Claaszenów w ich imponującej, eklektycznej willi. Po latach zamieszka tu m.in. prezydent Bierut i premier Cyrankiewicz z Niną Andrycz, a potem będzie tu Muzeum Sopotu. Jaką historię opowiedzą nam wnętrza willi?
18 czerwca 2021
Awangarda daleko od wszystkiego – Galeria 72 w Chełmie
W tym odcinku po raz kolejny przekonujemy się, że miejsce to ludzie. Dzięki parze przyjaciół – artyście i krytyczce sztuki – na początku lat 70. w Chełmie, daleko od wszystkiego, powstała galeria sztuki współczesnej - Galeria 72 (Muzeum Ziemi Chełmskiej). Bardzo szybko stała się jednym z najważniejszych punktów na artystycznej mapie Polski i od lat udowadnia, że polska awangarda jest atrakcyjna, fascynująca, ważna i była kluczowa dla rozwoju współczesnych sztuk wizualnych.
27 maja 2021
Józef Pankiewicz, Portret dziewczynki w czerwonej sukience
W tym odcinku historię swojego portretu opowiada nam kilkuletnia Józia Oderfeldówna - tytułowa „Dziewczynka w czerwonej sukience” z obrazu Józefa Pankiewicza z 1897 roku (Muzeum Narodowe w Kielcach). Portret Józi jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych portretów dziecięcych w polskim malarstwie polskim. Ale czy podobał się samej Józi?
13 maja 2021
Znowu (po)kochamy ceramikę – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
W tym odcinku stając w drzwiach Muzeum Ceramiki w Bolesławcu patrzymy w przeszłość. Historię bolesławieckiej ceramiki opowiadają nam kilkusetletnie dzbanki, wazony i talerze. Dowiadujemy się jak z wody i gliny stworzyć markę rozpoznawalną na całym świecie.
30 kwietnia 2021
Claude Monet, Plaża w Pourville
W tym odcinku pogrążymy się w kryminale! Podążymy śladami zbrodni, a konkretnie jednej z najgłośniejszych kradzieży sztuki we współczesnej Polsce. Jak to się stało, że w biały dzień z Muzeum Narodowego w Poznaniu zniknął jedyny obraz Moneta znajdujący się w polskich zbiorach? Kto go zabrał i co go aż tak zachwyciło w Plaży w Pourville z 1882 roku, że musiał ją mieć tylko dla siebie? Czy można pójść do więzienia za miłość do sztuki?
2 kwietnia 2021
Musi być ogród – Dom Józefa Mehoffera w Krakowie
W tym odcinku zza różanych klombów zaglądamy do domu państwa Mehofferów przy ulicy Krupniczej 26 w Krakowie. To dom otwarty, miejsce spotkań krakowskiej elity początku XX wieku. Widać w nim fascynacje gospodarzy naturą, a najdobitniejszym tego przykładem jest ogród, który zaprojektował i urządził Józef Mehoffer.
26 marca 2021
Między ciupagami a grillowanym oscypkiem – Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem
W tym odcinku śledzimy losy jednej z najstarszych galerii sztuki w Polsce - Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem. W Zakopanem, na Krupówkach, pod numerem 41, na pierwszym piętrze Bazaru Polskiego tworzyła się historia polskiej awangardy artystycznej. Swoje prace wystawiali tutaj najwybitniejsi polscy artyście współcześni, od Juliana Fałata przez Marię Jaremę i Henryka Stażewskiego po Magdalenę Abakanowicz i Zdzisława Beksińskiego.
20 marca 2021
DIY: muzeum – Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
W tym odcinku dowiadujemy się jak stworzyć muzeum. Na przykładzie prywatnego Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy sprawdzimy jak założyć i prowadzić muzeum, które rocznie odwiedza ponad 40 000 tysięcy osób i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.
12 marca 2021
Rembrandt van Rijn, Dziewczyna w ramie obrazu
W tym odcinku przekonujemy się, że nie trzeba jechać za granicę żeby podziwiać topowe europejskie malarstwo. Wystarczy odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie i obejrzeć "Dziewczynę w ramie obrazu". Zanim obraz trafił do Zamku Królewskiego w swojej kolekcji mieli go m.in. Stanisław August Poniatowski i Karol Lanckoroński. Nic dziwnego, bo to doskonały popis artystycznych umiejętności jednego z najwybitniejszych malarzy wszechczasów – Rembrandta van Rijna.