17 lipca 2021
Nić – Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie
W tym odcinku przemykamy pomiędzy pofabrycznymi budynkami Żyrardowa – polskiej stolicy lnu. Dochodzimy do Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Mimo, że maszyny stojące w środku, już od dawna nie pracują, to muzeum tka nić, która nierozerwalnie łączy przeszłość z przyszłością.
29 czerwca 2021
Pokaż mi swój dom, a powiem ci kim jesteś – Muzeum Sopotu
W tym odcinku robimy sobie mini wakacje. Jesteśmy nad Bałtykiem, w Zoppocie, jednym z najmodniejszych kurortów niemieckiej riwiery. Odwiedzamy rodzinę Claaszenów w ich imponującej, eklektycznej willi. Po latach zamieszka tu m.in. prezydent Bierut i premier Cyrankiewicz z Niną Andrycz, a potem będzie tu Muzeum Sopotu. Jaką historię opowiedzą nam wnętrza willi?
18 czerwca 2021
Awangarda daleko od wszystkiego – Galeria 72 w Chełmie
W tym odcinku po raz kolejny przekonujemy się, że miejsce to ludzie. Dzięki parze przyjaciół – artyście i krytyczce sztuki – na początku lat 70. w Chełmie, daleko od wszystkiego, powstała galeria sztuki współczesnej - Galeria 72 (Muzeum Ziemi Chełmskiej). Bardzo szybko stała się jednym z najważniejszych punktów na artystycznej mapie Polski i od lat udowadnia, że polska awangarda jest atrakcyjna, fascynująca, ważna i była kluczowa dla rozwoju współczesnych sztuk wizualnych.
27 maja 2021
Józef Pankiewicz, Portret dziewczynki w czerwonej sukience
W tym odcinku historię swojego portretu opowiada nam kilkuletnia Józia Oderfeldówna - tytułowa „Dziewczynka w czerwonej sukience” z obrazu Józefa Pankiewicza z 1897 roku (Muzeum Narodowe w Kielcach). Portret Józi jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych portretów dziecięcych w polskim malarstwie polskim. Ale czy podobał się samej Józi?
13 maja 2021
Znowu (po)kochamy ceramikę – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
W tym odcinku stając w drzwiach Muzeum Ceramiki w Bolesławcu patrzymy w przeszłość. Historię bolesławieckiej ceramiki opowiadają nam kilkusetletnie dzbanki, wazony i talerze. Dowiadujemy się jak z wody i gliny stworzyć markę rozpoznawalną na całym świecie.
30 kwietnia 2021
Claude Monet, Plaża w Pourville
W tym odcinku pogrążymy się w kryminale! Podążymy śladami zbrodni, a konkretnie jednej z najgłośniejszych kradzieży sztuki we współczesnej Polsce. Jak to się stało, że w biały dzień z Muzeum Narodowego w Poznaniu zniknął jedyny obraz Moneta znajdujący się w polskich zbiorach? Kto go zabrał i co go aż tak zachwyciło w Plaży w Pourville z 1882 roku, że musiał ją mieć tylko dla siebie? Czy można pójść do więzienia za miłość do sztuki?
2 kwietnia 2021
Musi być ogród – Dom Józefa Mehoffera w Krakowie
W tym odcinku zza różanych klombów zaglądamy do domu państwa Mehofferów przy ulicy Krupniczej 26 w Krakowie. To dom otwarty, miejsce spotkań krakowskiej elity początku XX wieku. Widać w nim fascynacje gospodarzy naturą, a najdobitniejszym tego przykładem jest ogród, który zaprojektował i urządził Józef Mehoffer.
26 marca 2021
Między ciupagami a grillowanym oscypkiem – Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem
W tym odcinku śledzimy losy jednej z najstarszych galerii sztuki w Polsce - Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem. W Zakopanem, na Krupówkach, pod numerem 41, na pierwszym piętrze Bazaru Polskiego tworzyła się historia polskiej awangardy artystycznej. Swoje prace wystawiali tutaj najwybitniejsi polscy artyście współcześni, od Juliana Fałata przez Marię Jaremę i Henryka Stażewskiego po Magdalenę Abakanowicz i Zdzisława Beksińskiego.
20 marca 2021
DIY: muzeum – Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
W tym odcinku dowiadujemy się jak stworzyć muzeum. Na przykładzie prywatnego Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy sprawdzimy jak założyć i prowadzić muzeum, które rocznie odwiedza ponad 40 000 tysięcy osób i nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle.
12 marca 2021
Rembrandt van Rijn, Dziewczyna w ramie obrazu
W tym odcinku przekonujemy się, że nie trzeba jechać za granicę żeby podziwiać topowe europejskie malarstwo. Wystarczy odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie i obejrzeć "Dziewczynę w ramie obrazu". Zanim obraz trafił do Zamku Królewskiego w swojej kolekcji mieli go m.in. Stanisław August Poniatowski i Karol Lanckoroński. Nic dziwnego, bo to doskonały popis artystycznych umiejętności jednego z najwybitniejszych malarzy wszechczasów – Rembrandta van Rijna.
5 marca 2021
Jeśli tylko bardzo chcesz – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
W tym odcinku odwiedzamy niedawno odnowioną kamienicę w centrum Warszawy, na ulicy Freta 16. Od 1967 roku mieści się tutaj Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie. Historia muzeum i biografia jego patronki udowadnia, że można wiele jeśli się tylko bardzo chce.
21 lutego 2021
Odo Dobrowolski, Kobieta przy oknie
W tym odcinku opowiadam nieprawdziwą historię obrazu „Kobieta przy oknie” z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Odo Dobrowolski namalował go ok. 1910 roku i niewiele więcej o nim wiadomo. Kim jest ta kobieta? Na co czeka? Czego lub kogo wypatruje za oknem?
18 lutego 2021
Pod jednym warunkiem – Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
W tym odcinku wybieramy się do Radomia. Spacerując po korytarzach dawnego kolegium Pijarów, dzisiejszego muzeum im. Jacka Malczewskiego, poznajemy historię radomskiej kolekcji i sprawdzamy czy poza obrazami patrona muzeum można obejrzeć tu coś jeszcze.
12 lutego 2021
Jacek Malczewski, Portret narzeczonej
W tym odcinku króluje miłość. Jacek Malczewski, "Portretem narzeczonej", Marii Gralewskiej, namalowanym tuż przed ślubem w 1887 roku (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie), zaprasza nas na opowieść o zakochaniu – nie pierwszym i nie ostatnim w jego życiu.
5 lutego 2021
To u nich rodzinne – Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
W tym odcinku panuje prawdziwie rodzinna atmosfera. Okrężną drogą przez warszawski Żoliborz docieramy do muzeum, którego kolekcję budowały kolejne pokolenia rodziny Przypkowskich - Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Oprócz rodzinnych pamiątek i niezwykle bogatego zbioru starodruków w muzeum prezentowana jest kolekcja przyrządów astronomicznych i zegarów słonecznych, jedna z trzech największych na świecie.
22 stycznia 2021
O mały włos – Muzeum w Lęborku
W tym odcinku wybieramy się na Pomorze, a konkretnie do Lęborka – miasta na granicy państw i kultur. Intrygującą historię tego regionu od pradziejów po współczesność opowiada muzeum w Lęborku. Na kolejnych piętrach kamienicy w historycznym centrum pokazana jest codzienność mieszkańców Pomorza - mikrohistorie składające się na tradycje i opowieść o życiu, dzięki bogatym zbiorom archeologicznym, także tym sprzed tysięcy lat.
14 stycznia 2021
Głaz to za mało – Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem
W tym odcinku rozszyfrowujemy przepis na artystyczny sukces. Musi być talent, ciężka praca i trochę szczęścia. Tak przynajmniej było w przypadku Konstantego Laszczki – wybitnego rzeźbiarza, ceramika i doskonałego pedagoga. Aby dobrze poznać jego historię odwiedzamy Dobre, niewielką miejscowość na Mazowszu, w której z inicjatywy lokalnej społeczności, powstało muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.
10 stycznia 2021
Z czerwonym serduszkiem w Domu Eskenów – podcast dla WOŚP
W tym odcinku w ramach akcji „Podcasty dla WOŚP” organizowanej przez polskich podcasterów z okazji 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przenosimy się do Torunia lat 90., do mojego dzieciństwa. Spędzimy razem niedzielne przedpołudnie w Domu Eskenów - Muzeum Historii Torunia, które jest oddziałem Muzeum Okręgowego.