14 lutego 2023
Love story: Zofia Stryjeńska
W tym odcinku w swoje prywatne życie wciąga nas Zofia Stryjeńska, jedna z najważniejszych artystek dwudziestolecia międzywojennego. Kobieta pełna humoru i temperamentu – kiedy kochała to całą sobą. Miłości jest pełno w jej sztuce, miłości było też pełno w jej życiu. Love story Zofii Stryjeńskiej to historia szalonych deklaracji, burzliwych konfliktów i erotycznych przygód. Podczas słuchania na pewno mocniej zabije wam serce!
6 listopada 2022
Śmiertelne piękno. Jak powstała europejska porcelana?
W tym odcinku obserwujemy jak pasja Augusta II Mocnego zamienia się w niebezpieczną żądze i sprawia, że w Miśni powstaje pierwsza europejska manufaktura porcelany. Jej historia to gotowy scenariusz na mrożący krew w żyłach film akcji. Zaczyna się od porwania i uwięzienia młodego alchemika, który pracując w ciężkich warunkach, pod ogromną presją, odkrywa przepis na białe złoto – porcelanę. Ludzki dramat zwieńczony spektakularnym sukcesem. Znając tę historię zupełnie inaczej spojrzycie na naczynia i figurki z miśnieńskiej porcelany znajdujące się w gablotach wielu polskich muzeów.
25 lipca 2022
Nieprawdziwe historie obrazów
W tym odcinku fakty nie są najważniejsze. Pozwalamy sobie pofantazjować: kim mogliby być bohaterowie obrazów Judith Leyster, Zygmunta Andrychiewicza i Olgi Boznańskiej. Jak potoczyły się losy "Młodego flecisty"? Czy jest życie "Po absyncie"? Czy "Dziewczynka z chryzantemami" lubiła chryzantemy?
Historie opowiedziane w odcinku nie są prawdziwe, ale są prawdopodobne. Przynajmniej w większości.
28 stycznia 2022
Boznańska, Chełmoński i Wyspiański podpowiadają jak dbać o wzrok – Podcasty dla WOŚP
W tym odcinku przyjmujemy dobre rady od 3 polskich artystów. Olga Boznańska, Józef Chełmoński i Stanisław Wyspiański radzą jak dbać o wzrok – co prawda nieświadomie, ale całkiem mądrze:) A wszystko w ramach akcji Podcasty dla WOŚP pod hasłem „Na oko dobre” z okazji 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
15 stycznia 2022
Edward Okuń, Portret żony artysty
W tym odcinku stajemy przed jednym z najpiękniejszych portretów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Z tajemniczego spojrzenia Zofii z Tolkemitów próbujemy wyczytać historię jej miłości i życia z Edwardem Okuniem artystą – indywidualistą, twórcą który nie dał się porwać artystycznym trendom przełomu wieków i pozostał wierny własnemu, fascynującemu wyobrażeniu sztuki.
29 grudnia 2021
Wasze największe muzealne zachwyty 2021 (część II)
W tym odcinku ponownie głos oddaję wam – słuchaczkom i słuchaczom Gablotek. To druga część waszych muzealnych zachwytów 2021 roku. Bohaterami odcinka są wasi muzealni ulubieńcy – obrazy, artyści, wystawy i muzea, które najbardziej spodobały się wam w 2021 roku.
22 grudnia 2021
Wasze największe muzealne zachwyty 2021 (część I)
W tym odcinku głos oddaję wam – słuchaczkom i słuchaczom Gablotek. Dzielicie się swoimi muzealnymi zachwytami 2021 roku. Bohaterami odcinka są wasi muzealni ulubieńcy – obrazy, artyści, wystawy i muzea, które najbardziej spodobały się wam w 2021 roku.
12 grudnia 2021
5 największych muzealnych zachwytów 2021
W tym odcinku spoglądam za siebie, na 11 minionych miesięcy tego roku i przypominam sobie najlepsze momenty z muzeów i wystaw - żeby je uporządkować, ale przede wszystkim żeby je porządnie zapamiętać i móc potem do nich wracać. Pięcioma z nich, czyli moimi największymi muzealnymi zachwytami 2021 roku dzielę się z wami.
28 listopada 2021
Przyspieszamy – Muzeum Mazowieckie w Płocku
W tym odcinku zachwycamy się wnętrzami, z których nie chce się wychodzić, takimi o których mówi się "wnętrza z duszą". Nie ma w nich przypadku, dopieszczony jest najmniejszy szczegół. Ten świat pięknych przedmiotów to Muzeum Mazowieckie w Płocku – najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Niedawno do jego słynnej kolekcji sztuki secesji dołączyła wystawa art déco – teraz razem opowiadają o historii przełomu wieków i szalonych lat 20. i 30.
15 listopada 2021
Wojciech Kossak, Piłsudski na Kasztance
W tym odcinku głównym bohaterem nie jest ani portretowany Józef Piłsudski – jedna z najważniejszych postaci w historii Polski XX w., ani portretujący Wojciech Kossak – czołowy polski batalista i niezrównany portrecista koni. Na pierwszym planie są miłość i sukces. Ona roztapiająca nawet najtwardsze serca, on wyczekany i napawający nadzieją.
31 października 2021
Magnes – Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu
W tym odcinku moc strzeżonej przez lata tajemnicy przyciąga nas do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Przechodząc przez kolejne sale i rozszyfrowując zagadki, odkrywamy polski rozdział historii Enigmy, który można by zatytułować „Międzynarodowy sukces poznańskich matematyków”.
13 października 2021
El Greco, Ekstaza św. Franciszka
W tym odcinku historia jednego z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach – Ekstazy św. Franciszka autorstwa El Greca z ok. 1578, z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Historia zza muzealnych kulis w pięciu aktach, pełna niedomówień i wymownego milczenia. Na szczęście z happy endem choć to wcale nie było takie oczywiste.
19 września 2021
Drogi Józiu! – Pawilon Józefa Czapskiego
W tym odcinku zaglądamy za śnieżnobiałą fasadę Pawilonu Józefa Czapskiego (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) i sprawdzamy czy 600 m² to wystarczająco by pomieścić przebogaty życiorys człowieka, który pełnił w życiu wiele ról, a każda z nich była i jest nie tylko interesująca, ale przede wszystkim ważna.
2 września 2021
Magdalena Abakanowicz, Abakan żółty
W tym odcinku stajemy przed wyzwaniem! Pośród sizalowych włókien, z których Magdalena Abakanowicz w 1967 roku utkała Abakan żółty (obecnie w kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu) szukamy odpowiedzi na pytanie: czym on właściwie jest. Pomaga nam w tym historia powstania abakanów, zapis wrażeń z wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu i wiedza eksperta: czy abakany się pierze?
21 sierpnia 2021
Sentymenty – Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie
W tym odcinku przekonujemy się jak dużą moc mają wspomnienia z dzieciństwa. W sentymentalną podróż, na styk kultur zabiera nas brodacz bez brody Władysław Jagiełło. To dzięki niemu w Lublinie oglądać można jedno z najpiękniejszych spotkań dwóch tradycji, Wschodu i Zachodu - Kaplicę Trójcy Świętej, która jest częścią Muzeum Narodowego w Lublinie.
24 lipca 2021
Rozmowy o muzeach – rok podcastu
W tym odcinku świętujemy 1. rok Gablotek i to w doborowym towarzystwie! Trzy wyjątkowe kobiety, które rewelacyjnie opowiadają o sztuce: Alicja Francikowska, Emiliana Konopka i Joanna Żelazińska, z okazji urodzin podcastu opowiedzą o… muzeach! O muzeach w pandemii, o tym co można poprawić w polskich muzeach, o swoich muzealnych wspomnieniach i ulubieńcach.