26 marca 2025
Artystki Północy – rozmowa z Emilianą Konopką
W tym odcinku rozmawiam z Emilianą Konopką, historyczką sztuki i skandynawistką. Emiliana opowiada o czterech artystkach z Północy: Hilmie af Klint, Tove Jansson, Annie Ancher i Catharinie Herminie Kølle. Przybliża ich życiorysy, analizuje sztukę, którą tworzyły. Poleca także muzea, w których można zobaczyć nordycką sztukę kobiet.
19 marca 2025
100-letnia bielizna – rozmowa z Małgorzatą Gniazdowską i Ewą Tomaszewską
W tym odcinku rozmawiam z Małgorzatą Gniazdowską, historyczką sztuki oraz etnolożka Ewą Tomaszewską z Muzeum Okręgowego w Lesznie. Muzealniczki opowiadają o tym jak wyglądała codzienność naszych prababek. Przekonują, że bielizna to nie tylko funkcjonalne tkaniny, ale dzieła sztuki zdobione koronkami i haftami, które przenoszą nas w czasie, ukazując życie sprzed wieku.
Odcinek powstał w ramach współpracy z Muzeum Okręgowym w Lesznie, gdzie do 25 maja 2025 roku trwa wystawa „Opowieści starej bieliźniarki”, której kuratorką jest Małgorzata Gniazdowska.
11 marca 2025
8 obrazów, które warto zobaczyć w Muzeum Śląskim w Katowicach
W tym odcinku podpowiadam jakim 8 obrazom warto poświęcić 5 minut będąc w Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej 1800 – 1945 w Muzeum Śląskim w Katowicach. To kolejna odsłona cyklu „8 X 5”, w którym ułatwiam zwiedzanie największych polskich muzeów sztuki.
11 lutego 2025
Olga Boznańska – patronka 2025 roku
W tym odcinku poznajemy bliżej malarkę Olgę Boznańską, która jest patronką 2025 roku. Dlaczego to właśnie ona została wybrana? Jaka była, co malowała i gdzie dziś możemy zobaczyć jej obrazy?
10 listopada 2024
Muzealny Jednorożec – rozmowa z Martą Norenberg
W tym odcinku rozmawiam z Martą Norenberg, złotniczką, historyczką sztuki i autorką książki „Muzealny Jednorożec” o kuriozach i osobliwościach ze świata sztuki. Marta opowiada o swojej fascynacji sztuką użytkową i o tym jak przerodziła się ona w kilkusetstronicową opowieść o historii przedmiotów. Poleca także polskie muzea, w których można zobaczyć ciekawe przykłady rzemiosła artystycznego.
31 lipca 2024
Irène Lagut. Kobieta Picassa?
W tym odcinku przy okazji recenzji powieści amerykańskiej pisarki Jeanne Mackin „Kobiety Picassa” poznajemy bliżej Irène Lagut, awangardową artystkę związaną z paryską bohemą początków XX wieku.
Odcinek powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak, wydawcą książki „Kobiety Picassa”.
31 maja 2024
Barokowe dzieci. Wybrand de Geest, Portret chłopca z pieskiem i szpakiem
W tym odcinku przyglądamy się portretowi kilkuletniego chłopca. Dziecko wygląda jak miniaturowy dorosły. Dlaczego tak jest? Dlaczego kilkaset lat temu portretowano dzieci w taki sposób?
11 kwietnia 2024
Fałszerze – rozmowa z Olą Doligalską
W tym odcinku rozmawiam z Olą Doligalską, historyczką sztuki, autorką profilu @porozmawiajmyosztuce na Instagramie. Ola opowiada o fałszerzach dzieł sztuki – Tonym Tetro i Hanie van Meegerenie. Omawia ich motywacje i metody pracy. Wspomina też o falsyfikatach, które pojawiają się w Polsce.
Odcinek powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak Literanova, wydawcą książki „Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki” o życiu Tony’ego Tetro.
15 marca 2024
Sztuka kobiet– rozmowa z Elizą Trojanowską
W tym odcinku rozmawiam z Elizą Trojanowską, popularyzatorką sztuki kobiet, autorką konta @nie.ma.sztuki.bez.kobiet na Instagramie. Eliza opowiada o tym dlaczego wciąż tak mało wiemy o kobietach – artystkach, podpowiada jak można to zmienić i tłumaczy czemu warto to zrobić. Poleca też muzea i książki, dzięki którym lepiej poznacie polskie i zagraniczne artystki.
24 stycznia 2024
Histeria sztuki – rozmowa z Sonią Kiszą
W tym odcinku rozmawiam z Sonią Kiszą, historyczką sztuki, autorką książki „Histeria sztuki. Niemy krzyk obrazów”. Sonia interpretuje w niej na nowo znane teksty i obrazy, a przede wszystkim przedstawione w nich historie kobiet (m.in. Ewy, Dafne, Meduzy). Tłumaczy też nieobecność artystek w historii sztuki. A wszystko to w charakterystycznym dla siebie stylu pełnym śmiałości i ironicznego żartu. Jak wyglądało pisanie tej książki?
3 sierpnia 2023
8 X 5: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
W tym odcinku podpowiadam jak zwiedzać największe polskie muzea sztuki kiedy masz mało czasu, cierpliwości albo kiedy po prostu nie chcesz spędzić całego dnia w muzeum. Ze zwiedzaniem dużych muzeów sztuki jest czasem tak jak z wyjściem do restauracji - nie warto jeść wszystkiego co jest w menu. Jakim obrazom warto więc poświęcić czas? Na to pytanie odpowiem w odcinkach z nowego cyklu „8 X 5” – to pierwszy z nich. Opowiadam w nim o 8 obrazach, którym warto poświęcić 5 minut zwiedzając Muzeum Narodowego we Wrocławiu.