10 listopada 2024
Muzealny Jednorożec – rozmowa z Martą Norenberg
W tym odcinku rozmawiam z Martą Norenberg, złotniczką, historyczką sztuki i autorką książki „Muzealny Jednorożec” o kuriozach i osobliwościach ze świata sztuki. Marta opowiada o swojej fascynacji sztuką użytkową i o tym jak przerodziła się ona w kilkusetstronicową opowieść o historii przedmiotów. Poleca także polskie muzea, w których można zobaczyć ciekawe przykłady rzemiosła artystycznego.
24 sierpnia 2024
8 X 5: Sukiennice
W tym odcinku podpowiadam jakim 8 obrazom warto poświęcić 5 minut będąc w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. To kolejna odsłona cyklu „8 X 5”, w którym ułatwiam zwiedzanie największych polskich muzeów sztuki.
31 lipca 2024
Irène Lagut. Kobieta Picassa?
W tym odcinku przy okazji recenzji powieści amerykańskiej pisarki Jeanne Mackin „Kobiety Picassa” poznajemy bliżej Irène Lagut, awangardową artystkę związaną z paryską bohemą początków XX wieku.

Odcinek powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak, wydawcą książki „Kobiety Picassa”.
31 maja 2024
Barokowe dzieci. Wybrand de Geest, Portret chłopca z pieskiem i szpakiem
W tym odcinku przyglądamy się portretowi kilkuletniego chłopca. Dziecko wygląda jak miniaturowy dorosły. Dlaczego tak jest? Dlaczego kilkaset lat temu portretowano dzieci w taki sposób?
11 kwietnia 2024
Fałszerze – rozmowa z Olą Doligalską
W tym odcinku rozmawiam z Olą Doligalską, historyczką sztuki, autorką profilu @porozmawiajmyosztuce na Instagramie. Ola opowiada o fałszerzach dzieł sztuki – Tonym Tetro i Hanie van Meegerenie. Omawia ich motywacje i metody pracy. Wspomina też o falsyfikatach, które pojawiają się w Polsce.

Odcinek powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak Literanova, wydawcą książki „Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki” o życiu Tony’ego Tetro.
15 marca 2024
Sztuka kobiet– rozmowa z Elizą Trojanowską
W tym odcinku rozmawiam z Elizą Trojanowską, popularyzatorką sztuki kobiet, autorką konta @nie.ma.sztuki.bez.kobiet na Instagramie. Eliza opowiada o tym dlaczego wciąż tak mało wiemy o kobietach – artystkach, podpowiada jak można to zmienić i tłumaczy czemu warto to zrobić. Poleca też muzea i książki, dzięki którym lepiej poznacie polskie i zagraniczne artystki.
24 stycznia 2024
Histeria sztuki – rozmowa z Sonią Kiszą
W tym odcinku rozmawiam z Sonią Kiszą, historyczką sztuki, autorką książki „Histeria sztuki. Niemy krzyk obrazów”. Sonia interpretuje w niej na nowo znane teksty i obrazy, a przede wszystkim przedstawione w nich historie kobiet (m.in. Ewy, Dafne, Meduzy). Tłumaczy też nieobecność artystek w historii sztuki. A wszystko to w charakterystycznym dla siebie stylu pełnym śmiałości i ironicznego żartu. Jak wyglądało pisanie tej książki?
6 stycznia 2024
Mój muzealny TOP 2023
W tym odcinku dzielę się najlepszymi muzealnymi wspomnienia z 2023 roku. Wystawa w zamkniętym Rijksmuseum, zaskakująco mi bliskie malarstwo z dalekiej Północy, wizyta w Casa Azul Fridy Kahlo w Łazienkach, setki japońskich drzeworytów na koniec roku i poznawanie pracy muzealników od kulis. Czemu to one są w moim muzealnym topie 2023 roku?
3 sierpnia 2023
8 X 5: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
W tym odcinku podpowiadam jak zwiedzać największe polskie muzea sztuki kiedy masz mało czasu, cierpliwości albo kiedy po prostu nie chcesz spędzić całego dnia w muzeum. Ze zwiedzaniem dużych muzeów sztuki jest czasem tak jak z wyjściem do restauracji - nie warto jeść wszystkiego co jest w menu. Jakim obrazom warto więc poświęcić czas? Na to pytanie odpowiem w odcinkach z nowego cyklu „8 X 5” – to pierwszy z nich. Opowiadam w nim o 8 obrazach, którym warto poświęcić 5 minut zwiedzając Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
14 lutego 2023
Love story: Zofia Stryjeńska
W tym odcinku w swoje prywatne życie wciąga nas Zofia Stryjeńska, jedna z najważniejszych artystek dwudziestolecia międzywojennego. Kobieta pełna humoru i temperamentu – kiedy kochała to całą sobą. Miłości jest pełno w jej sztuce, miłości było też pełno w jej życiu. Love story Zofii Stryjeńskiej to historia szalonych deklaracji, burzliwych konfliktów i erotycznych przygód. Podczas słuchania na pewno mocniej zabije wam serce!
16 stycznia 2023
Mój muzealny TOP 2022
Niespodziewany zachwyt w Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu, spotkanie z "Czekoladziarką" w Dreźnie, spełnienie marzenia w Miśni, zaskoczenie w deszczowej Pradze i odkrywanie potencjału bursztynu w Gdańsku - to muzealne momenty, które z 2022 roku zapamiętam najlepiej. Czemu? I co tak właściwie się kryje za tymi hasłami?
6 listopada 2022
Śmiertelne piękno. Jak powstała europejska porcelana?
W tym odcinku obserwujemy jak pasja Augusta II Mocnego zamienia się w niebezpieczną żądze i sprawia, że w Miśni powstaje pierwsza europejska manufaktura porcelany. Jej historia to gotowy scenariusz na mrożący krew w żyłach film akcji. Zaczyna się od porwania i uwięzienia młodego alchemika, który pracując w ciężkich warunkach, pod ogromną presją, odkrywa przepis na białe złoto – porcelanę. Ludzki dramat zwieńczony spektakularnym sukcesem. Znając tę historię zupełnie inaczej spojrzycie na naczynia i figurki z miśnieńskiej porcelany znajdujące się w gablotach wielu polskich muzeów.
25 lipca 2022
Nieprawdziwe historie obrazów
W tym odcinku fakty nie są najważniejsze. Pozwalamy sobie pofantazjować: kim mogliby być bohaterowie obrazów Judith Leyster, Zygmunta Andrychiewicza i Olgi Boznańskiej. Jak potoczyły się losy "Młodego flecisty"? Czy jest życie "Po absyncie"? Czy "Dziewczynka z chryzantemami" lubiła chryzantemy?
Historie opowiedziane w odcinku nie są prawdziwe, ale są prawdopodobne. Przynajmniej w większości.
11 marca 2022
Ukraina Stanisławskiego
W tym odcinku oglądamy Ukrainę oczami Jana Stanisławskiego, jednego z najlepszych polskich pejzażystów. Stanisławski pokazał w swoich obrazach to, co w ukraińskim krajobrazie najpiękniejsze. Jego Ukraina jest wielobarwna i pełna życia. Mam nadzieję, że będzie to nie tylko spojrzenie w przeszłość, ale też w ukraińską przyszłość: spokojną i bezpieczną.
28 stycznia 2022
Boznańska, Chełmoński i Wyspiański podpowiadają jak dbać o wzrok – Podcasty dla WOŚP
W tym odcinku przyjmujemy dobre rady od 3 polskich artystów. Olga Boznańska, Józef Chełmoński i Stanisław Wyspiański radzą jak dbać o wzrok – co prawda nieświadomie, ale całkiem mądrze:) A wszystko w ramach akcji Podcasty dla WOŚP pod hasłem „Na oko dobre” z okazji 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
15 stycznia 2022
Edward Okuń, Portret żony artysty
W tym odcinku stajemy przed jednym z najpiękniejszych portretów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Z tajemniczego spojrzenia Zofii z Tolkemitów próbujemy wyczytać historię jej miłości i życia z Edwardem Okuniem artystą – indywidualistą, twórcą który nie dał się porwać artystycznym trendom przełomu wieków i pozostał wierny własnemu, fascynującemu wyobrażeniu sztuki.
29 grudnia 2021
Wasze największe muzealne zachwyty 2021 (część II)
W tym odcinku ponownie głos oddaję wam – słuchaczkom i słuchaczom Gablotek. To druga część waszych muzealnych zachwytów 2021 roku. Bohaterami odcinka są wasi muzealni ulubieńcy – obrazy, artyści, wystawy i muzea, które najbardziej spodobały się wam w 2021 roku.
22 grudnia 2021
Wasze największe muzealne zachwyty 2021 (część I)
W tym odcinku głos oddaję wam – słuchaczkom i słuchaczom Gablotek. Dzielicie się swoimi muzealnymi zachwytami 2021 roku. Bohaterami odcinka są wasi muzealni ulubieńcy – obrazy, artyści, wystawy i muzea, które najbardziej spodobały się wam w 2021 roku.