Cześć!

Nazywam się Martyna Kliks, jestem historyczką sztuki. Od ponad 10 lat piszę i opowiadam o sztuce, tak żeby dało się ją lubić.

Historia sztuki była dla mnie naturalnym wyborem. Kiedy byłam mała myślałam, że zostanę malarką. Okazało się jednak, że lepiej niż malowanie wychodzi mi opowiadanie o sztuce. Dlatego kiedy przyszedł czas na studia, kierunek był oczywisty.

5 lat intensywnej nauki w Instytucie Historii Sztuki UAM dało mi porządną podstawę – warsztat i wiedzę. Praca w muzeach, galerii sztuki i na uczelni pokazały jak je wykorzystywać.

Od kilku lat robię to również w Internecie.

Podcastuję

w moim podcaście o sztuce „Gablotki” opowiadam o obrazach i pięknych przedmiotach z muzealnych gablot, a także o ludziach, którzy je tworzyli i kolekcjonowali. Przekonuję, że ich losy to fascynujące historie, czasem nieoczywiste, a czasem bardzo życiowe.

Podpowiadam co i jak warto oglądać w muzeach żeby nie było nudno!

Pojawiam się też gościnnie w innych podcastach: rozmowa ze mną w „Zamieniam się w słuch”, lektorski debiutu w „Za Rubieżą”, moje teksty w podcaście „Z Otwartej Szuflady”.

 

Realizuję

podcast „Muzealnicy mówią” dla Narodowego Instytutu Muzeów. Przeprowadzam wywiady z muzealniczkami i muzealnikami z polskich muzeów. Rozmawiamy przede wszystkim o ich pracy oraz jej kulisach.

Zajmuję się też montażem i publikacją tego podcastu.
Do tej pory powstały 3 sezony „Muzealnicy mówią”. Można ich posłuchać tutaj.

Piszę

artykuły popularnonaukowe, w których przedstawiam historie znanych i mniej znanych dzieł sztuki, od „Kwitnącego migdałowca” Vincenta van Gogha, po porcelanową piasecznicę z manufaktury w Korcu.

Moje teksty możecie przeczytać:

Prowadzę

wykłady otwarte i webinary. Jestem ekspertką na Platformie Kreatywnych Kobiet Iskra, gdzie omawiam sztukę tworzoną przez kobiety z różnych epok i stron świata. Wyciągam artystki z marginesu historii sztuki i udowadniam, że są jej ważną częścią.

Z prelekcjami o sztuce występuję też w ramach różnych wydarzeń, np. na Festiwalu Nauki i Sztuki czy Festiwalu Tup Tup.

Chętnie opowiadam też o moim ulubionym holenderskim malarstwie. Moje prezentacje w ramach cyklu wykładów zorganizowanych przez Porozumienie Niderlandystów Polskich można obejrzeć tutaj i tutaj.

Martyna swoją wiedzę przekazuje w totalnie niestandardowy sposób, to nie są suche, pozbawione energii wykłady. To opowiadane z pasją historie o ludziach, kobietach, ich twórczości i życiu. Nigdy, po żadnym webinarze, nie byłam tak zainspirowana, jak po webinarach Martyny.
Karolina Sawka
Pasja, perfekcja i energia Martyny sprawia, że każdy webinar na Iskrze przenosi do innego artystycznego świata. To ta historia sztuki, której wszyscy potrzebowaliśmy w szkole – Martyna jest niesamowita!
Sylwia Dec
Dzięki Martynie przypomniało mi się, że zawsze lubiłam oglądać sztukę w muzeach. Poza tym poznałam twórczość wielu fantastycznych artystek – twórczość niektórych kojarzyłam już wcześniej, jednak część z nich poznałam dopiero dzięki tym webinarom. Martyna umie tak opowiadać, że zainteresuje największego laika i co więcej sprawi, że ten laik zrozumie. A to wcale nie jest takie łatwe.
Olga Stiefel-Brzezińska
Obejrzałam każdy webinar Martyny na Iskrze, a niektóre webinary nawet kilka razy. To z jaką pasją, Martyna, jako historyczka, opowiada o artystkach i obrazach, sprawia, że w sztuce szybko można się zakochać a jej świat staje się dostępny i zrozumiały.
Katarzyna Frelik

Pokazuję

na moim koncie na Instagramie relacjonuję wystawy, polecam książki o sztuce, a przede wszystkim dzielę się tym, co mnie najbardziej w sztuce interesuje i zachwyca.

Zdarza się, że robię to we współpracy z innymi, tu z Fundacją Zakłady Kórnickie, tu z Muzeum Warszawy, a tu z Wydawnictwem Znak.

Lubię 

  • wspólne spacery z Harfą – naszym psem adopciakiem
  • jedzenie, w które ktoś włożył serce (pizza mojego męża bezkonkurencyjna!)
  • seriale o niezbyt przyjemnych, ale eleganckich ludziach – mój top: Peaky Blinders, Sukcesja, The Crown
  • i jeszcze: starą porcelanę, duże europejskie miasta i piękne pocztówki

A może współpraca? Odezwij się!